Alumnien Tähti kaudella 2023-24!

12.3.2024 - KN
Alumnien Tähti kaudella 2023-24!

Cristian Heljanko keräsi eniten Alumnien tähtiä Liiga -kaudella 2023-24

Kaudella 2023-24 runkosarjan aikana noin 400 entistä Liiga-pelaajaa ja erotuomaria oli valitsemassa entisten seurojensa kotiotteluissa Alumnien tähtiä. Jokaisen Liiga-seuran eniten pisteitä saanut pelaaja valittiin seuran 2023-24 Alumnien tähdeksi. Lisäksi jokaisen Liiga peli-illan jälkeen Liiga Alumni valitsi myös illan kolme tähtipelaajaa.

Näiden valintojen osalta muodostui runkosarjan Alumnien tähti.

Kilpailu oli taas kerran erittäin tasaväkinen koko kauden. Totutusti maalivahdit pitivät kärkisijoja hallussaan alusta lähtien. Sportin Miroslav Svoboda ja Ässien Niklas Rubin antoivat Heljangolle kovimman vastuksen. Seitsemän nollapeliä kauden aikan pelannut Heljanko keräsi kauden aikana 190 pistettä, toiseksi tulivat Ilveksen nuori snaipperi Jani Nyman ja Ässien Niklas Rubin 180 pistettä. Sportin maalia vartioinut Miroslav Svoboda päätyi 170 pisteeseen.

Liiga-seurojen Alumnien tähdiksi valittiin pelaajat jotka saivat eniten tähtipelaaja valintoja seurojen alumneilta ja oli joukkueessa kauden päättyessä.

Liiga-seurojen parhaat kaudella 2023-2024

HIFK: Kristian Vesalainen
HPK: Sami Rajaniemi
Ilves: Jani Nyman
Jukurit: Oskars Batna
Jyp: Jerry Turkulainen
Kalpa: Matyas Kantner
KooKoo: Nick Malik
Kärpät: Ville Koivunen
Lukko: Sebastian Repo
Pelicans: Ryan Lasch
Saipa: Antti Kalapudas
Sport: Miroslav Svoboda
Tappara: Cristian Heljanko
TPS: Lukas Wernblom
Ässät: Niklas Rubin